Przejdź do treści
Parafia Kleosin
Parafia Kleosin
Przejdź do stopki

O. Franciszek Martyna

Treść

               

 

Urodziłem się 1 lutego 1958 roku w Ulanowie, województwo podkarpackie. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w tejże miejscowości postanowiłem wstąpić do Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie, miało to miejsce 1 września 1977 roku. Po nowicjacie, ukończeniu studiów filozofii i teologii oraz obronie pracy magisterskiej zostałem wyświęcony na kapłana Zgromadzenia Słowa Bożego, 28 kwietnia 1984 roku.

Moje pierwsze przeznaczenie misyjne to Filipiny. Po dwuletniej praktyce duszpasterskiej w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie udałem się na kurs języka angielskiego do Irlandii i Anglii. W 1987 roku rozpocząłem prace w Centralnej Prowincji Filipińskiej ( Manila), która z przerwami trwała do 2003 roku. W międzyczasie ukończyłem studia licencjackie z teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, przez krótki czas prowadziłem wykłady w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie. Moja praca misyjna na Filipinach to duszpasterstwo parafialne oraz praca formacyjna i edukacyjna  w Divine Word Seminary in Tagaytay City.

                Po powrocie do Polski 10 lipca 2004 roku zostałem proboszczem parafii w Pieniężnie, byłem nim do 2013 roku. W tymże roku, decyzją przełożonego prowincjalnego zostałem powołany na stanowisko proboszcza parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kleosinie, parafię objąłem 17 lutego 2013. Aktualnie jestem spełnionym duszpasterzem  w tejże parafii.

 

300498