Przejdź do treści
Parafia Kleosin
Parafia Kleosin
Przejdź do stopki

o. Henryk

Treść


 


 

                           O. MGR HENRYK PIOTROWSKI SVD
WIKARIUSZ PARAFII ŚW. TERESY OD DZIECIĄTKA JEZUS W KLEOSINIE

                    

 

 

W młodości nie myślałem, że będę kapłanem i misjonarzem, a jednak Pan Jezus ma swoje sposoby aby pomieszać w naszych planach i sprawić, by ludzie zajmowali się tym, do czego On ich potrzebuje. Tak więc w roku 1985 trafiłem do Zgromadzenia Słowa Bożego. Najpierw był nowicjat, później studia filozoficzno teologiczne zakończone obroną pracy magisterskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, następnie dwuletnia praca duszpasterska w Parafii Królowej Apostołów w Rybniku, by w końcu wyruszyć do długo oczekiwanej pracy misyjnej w Kolumbii. Chociaż w tamtych czasach nie było internetu ani filmów o Kolumbii, to jednak przeźrocza i opowiadania misjonarzy przyjeżdżających z tego kraju na wakacje do Polski, wystarczyły abym zapragnął tam właśnie się znaleźć i pracować. Dzisiaj codziennie dziękuję Bogu za te wspaniałe 25 lat spędzone wśród ludzi wielkiego serca i radośnie przeżywanej wiary, z którymi codziennie szukaliśmy Jezusa i staraliśmy się Go przybliżać innym. 

Pierwszy rok w Kolumbii, to studia języka hiszpańskiego na Uniwersytecie Jezuickim w stolicy Bogotá. Następnie przez 9 lat byłem proboszczem na Wybrzeżu Karaibskim w 50-cio tysięcznym mieście El Banco i przylegających do niego 40-tu rybackich wspólnotach misyjnych położonych nad dwoma ogromnymi jeziorami. Obecnie ta Parafia Nuestra Señora de la Candelaria jest nową kolumbijską diecezją. Z El Banco zostałem przeniesiony na proboszcza wielkomiejskiej Parafii Słowa Bożego w Medellín, gdzie przez 5 lat wspólnie ze świeckimi z około 25-ciu grup duszpasterskich, staraliśmy się docierać do ludzi mieszkających w domach i wieżowcach, strzeżonych przez firmy ochroniarskie ze względu na liczne akty terroru i porwania dla okupu, a także zdobywać żywność, ubrania i lekarstwa dla ludzi żyjących w ubogich osiedlach tego miasta. Ostatnie 10 lat byłem proboszczem na trzech dużych stacjach misyjnych; Dagua, La Cumbre i El Queremal, w górach na Pacyfiku, gdzie toczy się okrutna wojna między wojskiem, oddziałami partyzanckimi i kartelami narkotykowymi o kontrolę nad trudnodostępnymi plantacjami koki, będącymi źródłem utrzymania dla wielu rodzin, ale także przemocy i śmierci dla wielu z nich.

Obecnie oprócz obowiązków wikariusza Parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kleosinie i wicerektora naszego Domu Misyjnego, prowadzę również duszpasterstwo hiszpańskojęzyczne w Warszawie. Zapraszam serdecznie chętnych z Kleosina i Białegostoku (rodziny, grupy, szkoły) na spotkania misyjne na temat Kolumbii, oraz konwersacje, tłumaczenia i kurs języka hiszpańskiego dla młodzieży i dorosłych.   Kontakt ze mną:  e-mail: henrykcol@gmail.com

                                                    

                                                                   JEDEN DZIEŃ PRACY MISYJNEJ

Wyjazd z Parafialną Grupą Misyjną do  wioski La Victoria położonej w błotnistych górach kolumbijskiego Pacyfiku.                           

  • Katecheza z dziećmi i młodzieżą w szkole.  
  • Odwiedziny chorych. 
  • Wręczenie żywności, ubrań i lekarstw ubogim.                                            
  • Przygotowanie wspólnego obiadu. 
  • Odpoczynek w hamaku i smaczna kawa.                                                    
  • Spotkanie ze Wspólnotą.                                                     
  • Msza Święta dla Wspólnoty. 

        

   

300505