Otwarta trumna z ciałem śp. o. Janusza Walerowskiego jeszcze w dniu śmierci (niedziela,
6 stycznia 2013r.) była wystawiona w dużej sali pod kościołem parafialnym, gdzie pogrążeni w nieutulonym smutku parafianie codziennie żarliwie się modlili.
Rano w dniu pogrzebu (środa 9 stycznia)  przeniesiono trumnę do kościoła.
Tam nadal się modlono oczekując na ceremonie pogrzebowe, które rozpoczęły się o godz. 14.00.
Liturgii pogrzebowej przewodniczył Ks. Abp Edward Ozorowski Metropolita Białostocki. Kazanie okolicznościowe w czasie Mszy św. wygłosił Ks. Bp Jerzy Mazur Ordynariusz Ełcki, były wychowawca seminaryjny śp. o. Janusza.
We Mszy św. uczestniczyło ponad 60 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz wiele sióstr i braci misyjnych.
W pogrzebie brała udział mama Krystyna i ks. Andrzej Walerowski, brat śp. o. Janusza, a także dalsza rodzina i parafianie
z rodzinnej Nowej Rudy oraz z Dobromierza, parafii ks. proboszcza Andrzeja.
Obecne były także liczne delegacje władz samorządowych, Zespołu Szkół w Kleosinie i Straży Pożarnej.
Przeważającą większość wiernych stanowili miejscowi parafianie i przyjaciele o. Janusza.
Po Mszy św. przemawiali: Ks. Abp Edward Ozorowski, O. Andrzej Danilewicz Prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, brat śp. o. Janusza Ks. Andrzej, miejscowy Wójt Gminy Juchnowiec Kościelny pan Krzysztof Marcinowicz oraz inni uczestnicy pogrzebu.
W ostatniej części ceremonii, której przewodniczył Ks. Bp Jerzy Mazur, zaniesiono trumnę do grobowca przygotowanego obok wieży kościelnej.
autor: o. Adam

Poświęcenie grobowca śp. o. Janusza Walerowskiego 01.10.2013