Dowiedź się więcej o naszej patronce Świętej Teresie z Lisieux
Eucharystia PDF Drukuj Email
środa, 22 września 2010 19:08

Eucharystia jest pamiątką Paschy Chrystusa, to znaczy dzieła zbawienia wypełnionego przez Jego życie, śmierć i zmartwychwstanie. Dzieło to uobecnia się w czynności liturgicznej. Jest to więc pamiątka w innym znaczeniu niż tylko wspomnienie wydarzeń minionych. Wierzymy, że podczas sprawowania Eucharystii w czynnościach liturgicznych uobecnia się i staje się dostępna dla nas Ofiara Chrystusa.

Eucharystia jest sakramentem dziękczynienia i uwielbienia Ojca za Jego dzieło stworzenia, odkupienia i uświęcenia, które Kościół w imieniu całego stworzenia składa Ojcu przez Chrystusa i z Chrystusem w Duchu Świętym.

Eucharystia jest centrum i szczytem życia Kościoła, ponieważ Chrystus włącza Kościół i wszystkie jego członki do swojej ofiary uwielbienia i dziękczynienia. Przez tę ofiarę Chrystus rozlewa łaski zbawienia na swoje Ciało, którym jest Kościół.

W Eucharystii Chrystus obecny jest w wieloraki sposób: w swoim słowie, w modlitwie Kościoła, w poszczególnych członkach, w zgromadzeniu liturgicznym, w osobie szafarza, a w wyjątkowy sposób pod postaciami eucharystycznymi w znaku chleba i wina, które stają się Jego Ciałem i Krwią. Znaki te wyrażają i komunikują nam Jego Miłość. Eucharystia jest więc także Ucztą Komunii, jedności i miłości.

Poprawiony: czwartek, 23 września 2010 00:26