Styczeń 2017

W tym roku wyjątkowo rozpoczęliśmy wizytę duszpasterską (kolędę) zaraz po świętach Bożego Narodzenia, to jest 27 grudnia. Rozpoczęliśmy też wyjątkowo, bo od ulicy Kraszewskiego, całą wizytę duszpasterską zakończyliśmy 26 stycznia 2017 roku.  Jak zwykle spotkaliśmy się z podlaską gościnnością, otwartością, był to rzeczywiście czas dzielenia się sprawami naszej wspólnoty parafialnej. Niestety jest i grupa parafian, która od kilku lat nie przyjmuje księdza po kolędzie, to oczywiście jest ich wybór ale jest to związane z pewnymi konsekwencjami , odmowa bycia świadkiem na chrzcie czy przy bierzmowaniu.  Bo tylko osoba wierząca i praktykująca może być świadkiem na chrzcie czy bierzmowaniu.  Jako ciekawostkę dodam, że na jednej z ulic, ci którzy przyjęli kapłana zapytali, dlaczego już ich nie odwiedza o. Janusz Walerowski SVD, który nie żyje już 4 lata. Pozostawiam to bez komentarza.

 

Luty 2017

W święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej), na prośbę parafian wprowadziliśmy dodatkowe msze święte: 7 i 10 rano, oraz o 16 i 18, ku naszemu zaskoczeniu wszystkie msze były pełne wiernych, oczywiście na każdej mszy było poświęcenie świec. Dla dzieci, które przygotowują się do Pierwszej Komunii, z racji ferii semestralnych, poświęcenie będzie 12 lutego.

Mamy tradycje w naszej parafii, że 3 lutego, we wspomnienie św. Błażeja męczennika udzielamy błogosławieństwa  św. Błażeja. Też cieszy się to duża popularnością wśród naszych wiernych.

 

Marzec 2017

Dokładnie 1 marca Środą Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post.  W tym roku wyjątkowo w tym dniu wprowadziliśmy dodatkowe msze święte;  7 rano, 10, 16 i 18 wieczorem. Na wszystkich mszach było dużo ludzi, oczywiście msze było z obrzędem posypania  głów popiołem, na znak pokuty i nawrócenia.  Tradycyjne w kościele w piątki są Drogi Krzyżowe dla dzieci o 16:30 i dla dorosłych o 17:30, w czasie Gorzkich Żali, w niedziele o 17:15, jest głoszone kazanie pasyjne. Temat przewodni w tym roku to starość i umieranie w świetle nauki Ewangelii.

4 marca, w sobotę, uroczystość  św. Kazimierza Królewicza, w Domu Misyjnym w Kleosinie odpust. Uroczystą mszę święta z okolicznościowym kazaniem wygłosi o. Artur Chludziński SVD, rektor Domu Misyjnego w Warszawie.

Dzisiaj, 8 marca przybył do naszej wspólnoty Domu Misyjnego, o. Mieczysław Sagan SVD. O. Mieczysław był na misjach w Ghanie, liczymy na współpracę także w parafii.

Wielkopostne rekolekcje parafialne w tym roku prowadzi o. Jan Bocian SVD, wykładowca Pisma Świętego w  Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie.  Plan rekolekcji jest następujący; 29 do 31 marca (środa, czwartek  i piątek) dla dzieci i młodzieży. Od 31 marca do 2 kwietnia (piątek, sobota, niedziela) dorośli. Jak zwykle frekwencja dopisała, cieszy duża ilość parafian korzystających z sakramentu pojednania.

Przez cały post były zbierane ofiary dla potrzebujących parafian.  W Wielkim Tygodniu członkowie Rady Parafialnej i o. Antoni, zajmą się dystrybucją darów dla bardziej potrzebujących członków naszej wspólnoty parafialnej.

Warte zanotowania jest, że stało się już tradycją w naszej parafii, że członkowie Rady Parafialnej oraz Klub Seniora w Kleosinie „produkują” palmy na Niedzielę Palmową dla naszych parafian. Złożone ofiary z palmy są przeznaczane na dokończenie budowy naszej świątyni.

 

Kwiecień 2017

Triduum Paschalne w tym roku przeżywaliśmy w zimnej i deszczowej aurze, pomimo to frekwencja nie zawiodła.  Będziemy pamiętać dobrze Drogę Krzyżową ulicami Kleosina w Wielki Piątek a z racji tego, że przy końcu dopadła nas burza gradowa, jednak doszliśmy do kościoła.

Uroczysta msza święta o 22 w sobotę miała wyjątkową oprawę w tym roku, wszystkie czytania i śpiewy były wykonywane przez parafian. Duża w tym zasługa o. Antoniego, który przećwiczył z wiernymi i czytania oraz śpiewy liturgiczne. Wszystko zakończyło się około godziny 1 w nocy uroczystą procesją rezurekcyjna ulicami Kleosina.

 

Maj 2017

4 maja w czwartek miało miejsce bierzmowanie w naszej wspólnocie parafialnej, liczba bierzmowanych 39 osób, sakramentu udzielił ks. biskup Henryk Ciereszko.  Następna wielka uroczystość parafialna, to I Komunia w naszej parafii.

Tak jak to było planowane, 8 maja 2017 roku ustawiliśmy nowe ławki w naszym kościele parafialnym. W sumie 71 ławek na 400 miejsc siedzących. Ławki zostały wykonane z drzewa sosnowego w stolarni w Pieniężnie.  Do tego zakupiliśmy nowe dywany/wykładziny, teraz kościół wygląda jak kościół. Godne podkreślenia jest duże zaangażowanie parafian (mężczyzn) przy rozładunku ławek oraz przy ich instalowaniu. Wielkie Bóg zapłać.

I Komunia w naszej parafii w tym roku miała miejsce 21 maja na mszy świętej o godzinie 12:00 przy pięknej pogodzie i licznie zgromadzonych wiernych, 50 dzieci przystąpiło po raz pierwszy do spowiedzi i Komunii świętej. Dzieci przygotowała w tym roku pani katechetka Agata Antczak.

 

Czerwiec 2017

W sobotę, 3 czerwca został zorganizowany wyjazd/piknik dla liturgicznej służby ołtarza z naszej parafii. Uczestniczyło w nim 23 ministrantów plus kilkoro rodziców oraz księża. Organizatorem był o. Antoni; były gry, zabawy, grill, pizza, nie zabrakło oczywiście modlitwy. Jedną z atrakcji było strzelanie z wiatrówki o puchar proboszcza.  Pogoda dopisała, humory też, już planujemy następne wyjazdy. Cała impreza odbyła się we Frampolu na posesji państwa Wiesława i Bożeny Gaińskich, to jakieś 24 kilometry od Kleosina.

Innym ważnym wydarzenie jakie przeżywaliśmy w Białymstoku, to konsekracja i ingres nowego metropolity białostockiego, ks. arcybiskupa Tadeusza Wojda. Uroczystość miała miejsce w katedrze białostockiej, 10 czerwca w sobotę o godzinie 11:00 Uczestniczyli w uroczystości oprócz księży z parafii i Domu Zakonnego także parafianie.

15 czerwca, po mszy świętej o 10:00, przy bardzo ładnej pogodzie i licznych wiernych świętowaliśmy uroczystość Bożego Ciała, pierwszy ołtarz przy posesji pana Józefa, drugi przy Krzyżu Parafialnym, trzeci przy „orliku” i czwarty na ulicy Wyszyńskiego blok numer 7. Zadziwia zaangażowanie parafian w organizacje tej uroczystości, szczególne podziękowanie dla pań i panów ze straży pożarnej z Kleosina. Także na zakończenie Oktawy Bożego Ciała, 22 czerwca planujemy procesje ulicami Kleosina. Procesja odbyła się także do czterech ołtarzy, trasa krótsza, po procesji błogosławieństwo wianków i kwiatów oraz indywidualne błogosławieństwo dzieci. Jak zwykle frekwencja dopisała.

 

Lipiec 2017

Czas wakacyjny, ale cieszy duża frekwencja na mszach świętych niedzielnych, widzimy wielu „obcych” parafian. Ministranci o młodzież oazowa wyjeżdża na swoje spotkania.
Szykują nam się zmiany personalne, decyzją o. Prowincjała, z dniem 1 sierpnia 2017 roku, o. Ryszard Gontarczyk SVD zostaje przeniesiony do Domu Misyjnego w Nysie. Także o. Anthony Erragudi SVD, z dniem 1 września tego roku zostaje przeznaczony do pracy misyjnej w Norwegii, w diecezji Oslo.

 

Wrzesień, październik 2017

Decyzją ojca Prowincjała, nowym wikariuszem w parafii został o. Mieczysław Sagan SVD. Ojciec Mieczysław długie lata pracował w Afryce, konkretnie w Ghanie. Serdecznie Go witamy we wspólnocie. Już 10 września miał swój chrzest bojowy, organizując i przewodząc parafialnej pielgrzymce do Krypna. Uczestniczyło w niej około 130 osób z naszej parafii. Ojciec Mieczysław zajmuje się w parafii także ministrantami i grupą oazową.
0d 16 października, decyzją ojca Prowincjała, do pracy na parafii jako rezydent, został przeznaczony o. Roman Czajka SVD. Ojciec Roman długie lata pracował w Rumunii i Mołdawii, wrócił do Polski ze względów zdrowotnych, Białystok z wieloma szpitalami i Uniwersytetem Medycznym jest najlepszym miejscem na rekonwalescencje.
1 października uczciliśmy naszą patronkę, świętą Teresę od Dzieciatka Jezus. Uroczystej mszy świętej o godzinie 12 przewodniczył o. Sylwester Grabowski SVD, dawny wikariusz w tej parafii, obecnie prezes Domu Zakonnego Księży Werbistów w Krynicy Morskiej. Z okazji odpustu w kościele odbyła się wystawa poświęcona Ziemi Juchnowieckiej, oraz odbył się koncert muzyki renesansowo barokowej: „Florilegium Musicum – Muzyczny Katalog. Wykonawcy to: Dariusz Hajdukiewicz, Anna Filimowska- Wolfinger i Rafael Gabriel Przybyła. Koncert odbył się w kościele, po mszy świętej o 18:00 i był wspaniały. To że się odbył to zasługa Ośrodka Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny. W tym miejscu wyrażam gorące podziękowanie i za wystawę i za koncert muzyki sakralnej.
Z innych spraw parafialnych, cały czas są wykonywane prace przy kościele, na ukończeniu jest tynkowanie, malowanie i zakładanie oświetlenia w dolnym kościele. Na zimę planujemy już podłączyć ogrzewanie do kościoła, prace są zaawansowane, dostaliśmy pozwolenie na podłączenie gazu, budowana jest kotłownia. Ogrzewanie będzie w systemie nawiewowym.
Od 2 do 15 października jest przeprowadzana zbiórka do dokończenie budowy naszej świątyni, zbiórkę prowadza członkowie Rady Parafialnej.

Listopad, Grudzień 2017

Podtrzymujemy tradycje mszy świętych roratnich. W naszym kościele są one o 6 rano w poniedziałki, środy i soboty. Pomimo wczesnej godziny dużo ludzi przychodzi na tę mszę, wraz z lampionami czy świecami. W tym roku motywem przewodnim rorat była postać świętego Józefa, oblubieńca NMP.
Rekolekcje adwentowe w tym roku wygłosił o. Andrzej Pietrzak SVD, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego imieniem Jana Pawła II. Jak zwykle cieszyły się dużą frekwencją, także bardzo wiele osób skorzystało z sakramentu pokuty.
Święta Bożego Narodzenia, kulminacja to oczywiście uroczysta pasterka o 24 w nocy, choć było chłodno i deszczowo, kościół był jaki zwykle pełny.
Rok 2017 zakończyliśmy nabożeństwem dziękczynnym, po mszy świętej wieczornej. Dane statystyczne za rok 2017
Liczba urodzin 69
Pogrzeby 22
Śluby 17
I Komunia 50
Bierzmowanie 39

 

Nabożeństwa

Sprawdź godziny Mszy Świętych

Zobacz

Konto budowy Kościoła

Budujemy nowy Kościół Parafialny w Kleosinie.

Zobacz

Intencje parafialne