Styczeń 2016

Ten miesiąc to czas wizyty duszpasterskiej w naszej parafii. Rozpoczęliśmy kolędę 2 stycznia a zakończyliśmy 29 w piątek. Tradycyjnie nie chodziliśmy po kolędzie w niedzielę i święta Trzech Króli i w uroczystość św. Arnolda Janssena, założyciela Zgromadzenia Słowa Bożego. W tym roku odwiedziliśmy 1020 rodzin, to trochę mniej niż w zeszłym, a wynika to z dużej rotacji mieszkańców na ulicy Kraszewskiego.  Spotkaliśmy się z bardzo dużą życzliwością, otwartością i podlaską gościnnością. Była to także okazja do złożenia ofiar na dokończenie budowy naszej świątyni, parafianie okazali się jak zwykle bardzo ofiarni.
6 stycznia, uroczystość Objawienia Pańskiego to w naszej parafii dzień szczególny, tragiczna śmierć o. Janusza Walerowskiego SVD, pierwszego proboszcza parafii. O 12 w południe była sprawowana uroczysta msza święta przy bardzo licznie zgromadzonych wiernych. Po mszy udaliśmy się przed grób ojca Janusza, zapaliliśmy znicze, złożyli kwiaty i odmówili dziesiątkę różańca w jego intencji. To już trzecia rocznica jego śmierci. Niech odpoczywa w pokoju.
15 stycznia to liturgiczne wspomnienie św. Arnolda Janssena, założyciela trzech zgromadzeń misyjnych między innymi Zgromadzenie Słowa Bożego. Uroczysta msza święta koncelebrowana, której przewodniczył o. Franciszek, proboszcz, msza odbyła się wieczorem w kościele parafialnym, a następnie uroczysta kolacja dla zaproszonych gości w Domu Misyjnym św. Kazimierza przy ulicy Zambrowskiej w Kleosinie. Cieszyła dość duża liczba wiernych uczestniczących w tej uroczystości.


Luty, marzec 2016

Wyjątkowo wcześnie, bo 10 lutego przypadła w tym roku  Środa Popielcowa. Tradycyjne posypanie głów popiołem miało miejsce na trzech mszach; 7 rano, o 16:00 i 18:00 Jak zwykłe przybyło bardzo dużo ludzi, aby po katolicku rozpocząć kolejny Wielki Post.
Nadal dużą popularnością cieszą się wśród parafian nabożeństwa wielkopostne; droga krzyżowa w każdy piątek o 16:30 i 17:30, Gorzkie   Żale z kazaniami pasyjnymi  w niedzielę o 17:15
W tym roku serię kazań pasyjnych wygłosił o. Ryszard Gontarczyk SVD, nasz wikariusz.

Marzec rozpoczęliśmy od mocnego uderzenia a mianowicie w dniach od 6 do 7 marca odbyła się wizytacja kanoniczna, odbywa się ona co pięć lat. Przeprowadził ją ks. bp Henryk Ciereszko. Najpierw parafie odwiedzili księża z kurii; wydział katechetyczny, duszpasterski, finansów aby posprawdzać prawidłowość prowadzonych ksiąg, prac na parafii.
6 marca na mszy o 8 rano nastąpiło przywitanie księdza biskupa Henryka, krótkie sprawozdanie proboszcza. 
Po mszy o 8:00 spotkanie z Kołami Różańcowymi naszej parafii. 
Na mszy o 10:00 ksiądz biskup Henryk wygłosił kazanie, po mszy spotkanie z ministrantami i młodzieżą z oazy.
Kulminacja wizytacji to msza o 12:00 na której ksiądz biskup udzielił bierzmowania dla 46 osób.
Po obiedzie, o 15:00 były odwiedziny chorych, ksiądz biskup razem z o. Antonim odwiedził 12 parafian.
Na mszy o 18:00 ksiądz biskup wygłosił kazanie, o 19:00 spotkanie z Radą Parafialną, o 20:00 spotkanie w Domu Zakonnym SVD .
Dzień był bardzo męczący ale wszystko poszło tak jak było zaplanowane.
W poniedziałek, 7 marca ksiądz biskup odwiedził Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie, przedszkole oraz pojechaliśmy na ul. Proletariacką, aby zobaczyć prace o. Edwarda, Piotra i Marka w fundacji „Droga”.
Wizytacja zakończyła się uroczystym obiadem o 13:00 w Domu Zakonnym przy ulicy Zambrowskiej 24 w Kleosinie.

Dwa dni odpoczynku i rozpoczęliśmy w Parafii rekolekcje wielkopostne, od 9 do 11 marca szkoła podstawowa i gimnazjum, od 11 do 13 dorośli. Rekolekcje w tym roku wygłosił o. Waldemar Kus SVD. Cieszy dobra współpraca z katechetami i nauczycielami w czasie tych ćwiczeń duchowych.
W miedzy czasie udało się zrealizować plan oświetlenia kościoła, na Wielkanoc już będą podłączone wszystkie lampy, kościół wygląda teraz pięknie i  w nocy.
Święta Zmartwychwstania  Pańskiego w tym roku wyjątkowo wcześnie bo 27 marca.
Na Niedziele Palmową,  przedstawiciele Rady Parafialnej i panie z klubu seniora przygotowały palmy do dystrybucji w czasie mszy świętej. Wierni odpowiedzieli na apel i właśnie u nas nabywali palmy. Środki zebrane z tego wydarzenia przeznaczone zostały na dokończenie budowy naszej świątyni. 
W Wielki Czwartek , mszą świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy w Parafii świętowanie Triduum Paschalnego 2016 rok. Jako że pogoda dopisała, bardzo dużo ludzi uczestniczyło w wydarzeniach paschalnych.
Swoją obecnością w tym roku zaszczycił nas o. Eryk Koppa SVD, przełożony prowincjalny Polskiej Prowincji Słowa Bożego. On też przewodniczył mszy świętej o 22: 00 w Wielką Sobotę wraz z procesją rezurekcyjną.
Do świętowania w Parafii, tradycyjnie dołączyli się ojcowie i bracia z Domu Misyjnego św. Kazimierza w Kleosinie.

 

Kwiecień 2016

2 kwietnia duszpasterze parafii uczestniczyli w jednodniowych warsztatach, zorganizowanych przez Wydział Duszpasterski Kurii Białostockiej. Temat spotkania to liturgia i muzyka kościelna.  Głównym prelegentem był ks. arcybiskup Józef Górzyński z Diecezji Warmińskiej. Uwrażliwił nas na piękno katolickiej liturgii i wadze muzyki dla doświadczenia Boga.

O. Antoni Erragudi SVD, nasz wikariusz od 30 marca do 11 lipca 2016 roku przybywa na urlopie w swej ojczyźnie w Indiach. Taki urlop przysługuje wszystkim obcokrajowcom Werbistom, którzy pracują w Polsce, co trzy lata trzy miesiące wakacji w rodzinnym kraju.

W dniu 17 kwietnia, w Niedzielę Dobrego Pasterza (IV Niedziela Wielkanocy) gościliśmy w naszej parafii siostry Służebnice Ducha Świętego (SSpS); Gabriela, Hanna i Agnieszka. Siostry przeprowadziły akcje powołaniową; głosząc homilie, uczestnicząc aktywnie w liturgii. Ich obecność ubogaciła naszą liturgię i przypomniała o powołaniu do służby w Kościele.

24 kwietnia natomiast przybył do nas kleryk z Seminarium w Białymstoku, wygłosił słowo Boże, składka z niedzieli była przeznaczona na seminaria w Białymstoku i Pieniężnie. Jako społeczność parafialna czujemy się odpowiedzialni za Seminarium, wspieramy duchowo i materialnie.

 

Maj 2016

Ten z najpiękniejszych miesięcy roku poświęcony tradycyjnie Maryi. Nabożeństwo Maryjne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i odśpiewaniem Litanii Loretańskiej, codziennie o 17:30 Duża grupa wiernych przychodzi aby przez Maryje prosić Boga o potrzebne łaski.

Dużym wydarzeniem, tym większym, że w tamtym roku nie było, była I Komunia święta w naszej parafii. Dzieci przygotowała pani katechetka, Agata Antczak, w tym roku 42 osoby po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swojego serca. Uroczysta msza święta odbyła się o 12 w południe, cały kościół był pełny, pogoda też dopisała no i było dużo gości.

Warte odnotowania jest, że mamy pierwsze sześć ławek do naszego kościoła. Zrobione z drewna sosnowego, w jasnym kolorze, według opinii wiernych wygodne do modlitwy. Także udało nam się w maju wykonać barierki do klatek schodowych na wieże kościoła.

26 maja Uroczystość Bożego Ciała. Jak zwykle pogoda i wierni dopisali. W tym roku plan procesji był następujący; pierwszy ołtarz przy krzyżu parafialnym, skrzyżowanie ulicy Staffa i Kruczkowskiego, II przy „Orliku”, trzeci przy bloku nr 3 ulica Tarasiuka, i czwarty na posesji pana Józefa Kuprewicza, obok Domu Misyjnego na ulicy Zambrowskiej. Tam też było zakończenie procesji z uroczystym odśpiewaniem „Te Deum”.

 

Czerwiec 2016

Miesiąc czerwiec to okres ofiarowany Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele, nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa codziennie o 17:30. W naszej wspólnocie ukształtowała się nowa Rada Parafialna na okres 2016 -2019.

Rada Parafialna Parafii pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezusa w Kleosinie na okres 2016 -2019

1.Franciszek Martyna SVD
2.Antoni  Erragudi SVD
3.Ryszard Gontarczyk SVD
4.Renata Janik
5.Dorota Ezman
6.Beata Fiedorczuk
7.Bożena Gaińska
8.Elżbieta Pietuszyńska
9.Marianna Antosiewicz
10.Bogusław Klimczuk
11.Wiesław Kupiec
12.Stefan Kozłowski
13.Mariusz Gałażewicz
14.Bogumił Kondracki
15.Stanisław  Średziński
16.Stanisław Cydzik
17.Krzysztof Szczuka

Pierwsze spotkanie miało miejsce 12 czerwca 2017 roku w Domu Misyjnym Ojców Werbistów przy ulicy Zambrowskiej 24.
12 czerwca, na mszy o godzinie 12 w południe swoją mszę prymicyjną odprawił neoprezbiter, ojciec Łukasz Chrunik SVD, przygotowujący się do pracy misyjnej w Rosji. Po mszy świętej o. Łukasz udzielił licznie zebranym parafianom błogosławieństwa prymicyjnego. Natomiast 23 czerwca na mszy wieczornej, jubileuszową mszę , 25 lecie kapłaństwa celebrował o. Adam Madejczyk SVD, obecnie pracujący w Obwodzie Kaliningradzkim. Po mszy świętej odbyło się spotkanie integracyjne z Radą Parafialna. Ojciec Adam pracował w naszej parafii jako wikariusz osiem lat, dosyć dużo ludzi uczestniczyło w tej dziękczynnej Eucharystii.
Na zakończenie roku szkolnego odbyła się msza święta dziękczynna, także 23 czerwca o 8 rano, uczestniczyli licznie uczniowie i grono pedagogiczne.  O. Ryszard Gontarczyk SVD, opiekun Służby Liturgicznej, 18 czerwca zorganizował całodzienny wyjazd dla ministrantów do Kodnia, znanego na Podlasiu Sanktuarium Maryjnego.
Wchodzimy w okres wakacyjny w poczuciu dobrze wypełnionych zadań. Planowany powrót o. Antoniego z Indii, 11 lipca tego roku.


Lipiec 2016

W okresie wakacyjnym, do naszej wspólnoty parafialnej, na mszy świętej porannej, o 7:00 dołączają się ojcowie i bracia z Domu Zakonnego przy ulicy Zambrowskiej 24. Przed mszą mamy modlitwy brewiarzowe.
4 lipca (poniedziałek), po mszy świętej wieczornej odbył się w kościele koncert muzyki chóralnej w wykonaniu Chóru Żeńskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku. Pod przewodnictwem pani dyrygent Anny Olszewskiej.  Dwie z naszych parafianek występują w tym chórze. Było to miłe przeżycie dla uczestników koncertu.

 

Sierpień 2016

Ostatni miesiąc wakacji, to okres pielgrzymek i świąt maryjnych, 15 sierpnia Wniebowzięcie NMP, duża liczba wiernych uczestniczyła w świątecznej eucharystii.  Pozytywne jest to, że przez cały okres wakacji utrzymywała się duża liczba wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach świętych. Widzieliśmy też dużo nowych twarzy w kościele, pewnie to wakacyjni goście odwiedzający swoje rodziny w Kleosinie.

 

Wrzesień 2016

I września, początek nowego roku szkolnego, msza święta dla dzieci, młodzieży i nauczycieli o 7 rano, z okazja do sakramentu pokuty. Niestety nie było zbyt wielu uczestników, ale kto chciał przyjść to we mszy świętej uczestniczył.
W sobotę, 3 września, z pod Katedry w Białymstoku, wyruszały piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Krypnie. Z naszej parafii była duża grupa pielgrzymów, około 200 osób, organizacją zajął się o. Antoni Erragudi SVD, pomimo zmęczenia i trudu, pielgrzymi byli zadowoleni z podjętego wysiłku pielgrzymkowego.  Atrakcją był bigos przygotowany przez jedna z rodzin z Kleosina, cieszył się dużym wzięciem. Wielkie podziękowanie pani Bożenie i Wiesławowi Gaińskiemu.

8 września, święto Narodzenia NMP, także w parafii obchodziliśmy 141 rocznice założenia Zgromadzenia Słowa Bożego, Werbistów, dziękowaliśmy Bogu za obecność Ojców i Braci SVD w Kleosinie, szczególnie w parafii pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

25 września, na mszy świętej o 12:00 miała miejsce miła uroczystość, wprowadzenie w posługę ministranta sześciu nowych kandydatów, czterech chłopców i dwie dziewczynki.  Nowi ministranci to:
Julia Żołądkowska
Ania  Poniatowska
Marcin Mudź
Błażej Gabiński
Filip Szydłowski
Szymon Kondzior

 

Października 2016

Miesiąc ten rozpoczęliśmy uroczystością ku czci świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.  Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił o. Józef Węcławik SVD, z Pieniężna. Duża grupa parafian zgromadziła się w kościele aby uczcić naszą Patronkę.
Tradycyjnie w październiku jest sprawowane nabożeństwo różańcowe, dosyć popularne wśród wiernych,  w niedziele w czasie mszy o 12:00, dziesiątka różańca w trakcie homilii, i codziennie wieczorem o 17:30 różaniec z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.
W ramach przygotowania dzieci do I Komunii, która w naszej parafii  będzie miała miejsce 21 maja 2017 roku o godzinie 12:00, odbyło się pierwsze spotkanie z rodzicami i poświęcenie różańców. Miało to miejsce 2 października 2016 roku.
23 października  Niedziela Misyjna, w naszym Domu Misyjnym św. Kazimierza i w Parafii odbyło się skupienie dla sióstr zakonnych z Archidiecezji Białostockiej. Skupienie poprowadził i mszy świętej o 12 w południe przewodniczył o. Eryk Hounake SVD, werbista z Togo, ale pracujący w Polsce.

 

Listopad 2016

To czas w sposób szczególny poświęcony wiernym zmarłym. Parafia Kleosin nie ma swojego cmentarza, ale zawsze 1 listopada jest sprawowana msza święta na cmentarzu w Księżynie, gdzie jest pochowanych wielu naszych parafian. W tym roku we mszy o 12:00, wraz z proboszczem z Księżyna uczestniczyli o. Antoni  SVD i o. Feliks SVD
Po mszy procesja do czterech stacji na wspomnianym cmentarzu.  Przez cały miesiąc listopad, o 17:25 były wypominki w naszym kościele. Różaniec był odmawiany przez wszystkie koła różańcowe naszej parafii w intencji wiernych zmarłych polecanych w wypominkach. Dosyć duża grupa parafian uczestniczyła w tych nabożeństwach.

 

Grudzień 2016

Stało się już tradycja w naszym kościele, że 6 grudnia organizujemy „Mikołaja” dla dzieci z naszej parafii. Podobnie było i w tym roku, o godzinie 16 pojawił się św. Mikołaj  wraz ze „Śnieżynką” aby uradować grupkę dzieci (około 40) prezentami.  Dziękujemy rodzicom, babciom no i dzieciom za podtrzymywanie tej miłej tradycji.
Z racji adwentu, w naszym kościele odbywają się roraty, w poniedziałki, środy i soboty o 6 rano. Dosyć duża grupa parafian uczestniczy w tych mszach, przychodzą z lampionami lub świecami. Z racji wczesnej rannej godziny niestety zmniejsza się liczba dzieci. Ale jest stała grupka i dzieci i ministrantów, którzy przez cały adwent na tych mszach byli.
Odbyły się także w naszej parafii rekolekcje adwentowe, w dniach  16, 17, 18 grudnia, to jest w piątek, sobotę i niedzielę. W piątek i sobotę dodaliśmy jedną mszę świętą o 16:00. Frekwencja była duża, także bardzo wielu parafian skorzystało z sakramentu pokuty. Rekolekcje wygłosił o. Jacek Wojcieszko SVD, rektor Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie.
Uroczysta pasterka, 24 grudnia o 24:00 jak zwykle nie pomieściła wszystkich w kościele, mszy przewodniczył o. Franciszek , proboszcz w asyście ojców z parafii i Domu Misyjnego w Kleosinie.
Wyjątkowo w tym roku, duszpasterską wizytę kolędowa rozpoczęliśmy zaraz po świętach Bożego Narodzenia,  27 grudnia. Na zakończenie starego roku, o 17:30 odbyło się nabożeństwo dziękczynne, za otrzymane łaski, wielu parafian w tym uczestniczy.
To także czas podsumowań, i tak w roku 2016 Księgi Parafialne zawierają następujące wpisy:
Chrzty 67
Pogrzeby 17
Śluby 24
I Komunia 43
Bierzmowani 46
Rok 2016 zamykamy wdzięczni Bogu za otrzymane błogosławieństwa dla Parafii.

Nabożeństwa

Sprawdź godziny Mszy Świętych

Zobacz

Konto budowy Kościoła

Budujemy nowy Kościół Parafialny w Kleosinie.

Zobacz

Intencje parafialne