Styczeń 2015

 

Nowy Rok 2015 rozpoczęliśmy tradycyjnym nabożeństwem dziękczynno –błagalnym, 31 grudnia 2014. Tak jak w poprzednim roku przyszła duża liczba wiernych na to dziękczynienie. Mam takie odczucie, że jest w ludziach taka naturalna chęć podziękowania za miniony czas, wydarzenia, spotkanych ludzi. To nabożeństwo niejako wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom.  W Nowy Rok były msze tak jak w niedzielę, oczywiście po Sylwestrze było trochę mniej ludzi niż zwykle.
Stało się tradycją się  w tym kościele, że dzień 6 stycznia, Objawienia Pańskiego, oprócz tej  celebracji gromadzi ludzi w kościele jeszcze inny powód, a mianowicie rocznica śmierci o. Janusza Walerowskiego SVD. W tym roku to już 2 rocznica jego nagłej śmierci. Główna msza święta o 12:00 zgromadziła cały kościół wiernych, wraz z władzami gminy, strażakami na upamiętnieniu jego odejścia. Po mszy świętej podeszliśmy do grobu O. Janusza aby tam złożyć kwiaty, zapalić znicze i odmówić modlitwę za spokój jego duszy. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.
15 stycznia to liturgiczne wspomnienie św. Arnolda Janssena, założyciela trzech zgromadzeń zakonnych, w tym Zgromadzenia Słowa Bożego, SVD
Z tej to okazji w naszej wspólnocie parafialnej uroczystą msze świętą w ten dzień, o godzinie 18:00 sprawował ksiądz biskup Henryk Ciereszko, z Białegostoku. Koncelebrowali prawie wszyscy ojcowie z Domu Zakonnego św. Kazimierza w Kleosinie. Homilię wygłosił o. Bogdan Dubieńczuk SVD. Po mszy uroczysta kolacja w Domu Zakonnym przy ulicy Zambrowskiej 24.
Od 2 stycznia do 30 włącznie chodziliśmy po kolędzie, tradycyjnej wizycie duszpasterskiej. Traktujemy kolędę przede wszystkim jako bliższe spotkanie z parafianami, głębsze poznanie się, modlitwa. Jest także okazja do złożenia ofiar na dokończenie budowy naszego kościoła. Od dwóch lat po kolędzie towarzyszą nam nasi ministranci, wygląda na to, że wierni już zaakceptowali tę „nowość”, po modlitwie ministranci zwykle wychodzą aby kapłan prywatnie mógł porozmawiać z daną rodziną, czy osobą. Podsumowując tegoroczną kolędę, to przyjęło nas 1054 mieszkania/rodziny. Spotkaliśmy się z serdecznością, otwartością i typową podlaską gościnnością. Był to trochę męczący czas, ale dla wierzymy, że błogosławiony dla parafian i dla duszpasterzy.


Luty, marzec 2015


Z ważniejszych wydarzeń w tym miesiącu, to 1 lutego parafianie pamiętali i urodzinach ojca proboszcza, była ofiarowana msza święta i kwiaty połączone z gorliwą modlitwą. Czas karnawału nie trwał zbyt długo, bo 18 lutego już świętowaliśmy Środę Popielcową, rozpoczęcie Wielkiego Postu, tego czasu pokuty, głębszej refleksji nad życiem i naszym przygotowaniem do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
4 marca świętowaliśmy odpust w Domu św. Kazimierza w Kleosinie, którego patronem jest św. Kazimierz Królewicz. Uroczystej mszy świętej odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił o. Kazimierz Szałaj SVD.
Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w naszej parafii wygłosił o. Winicjusz Mryka OFM, franciszkanin z Tych. Odbyły się one od 5 do 8 marca, najpierw dla dzieci i młodzieży a w weekend dla dorosłych. Pogoda i frekwencja dopisała.
W ramach refleksji nad życiem odbył się także w naszym kościele koncert Stabat Mater Dolorosa, w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. Odbył on się 22 marca, po mszy świętej o godzinie 12 w południe.
Składa zespołu to:

Malinowska Paulina – alt
Wieruszewska – Bieniek Justyna – sopran
Piotrowska Anna – skrzypce
Piotrowski Zbigniew – skrzypce
Rosińska Sylwia – altówka
Moląg Zofia – wiolonczela
Kierownikiem artystycznym był profesor Cezary Szyfman

Pomimo chłodu, dosyć dużo ludzi przyszło na ten występ naszej uzdolnionej muzycznie młodzieży.
Podziękowanie specjalne pani Bożenie Jabłońskiej, która była głównym organizatorem tego wydarzenia.
29 marca to Niedziela Palmowa, stało się tradycją w tej parafii, że aktywni członkowie Rady Parafialnej we współpracy z innymi parafianami przygotowują „homemade” domowej roboty palmy na poświęcenie. Cel tego jest bardzo szczytny, otrzymane ofiary za palmy są przeznaczone na dokończenie budowy naszej świątyni. W tym roku udało się zebrać 4222 zł. Wielkie Bóg zapłać.
Była przepiękna pogoda w ten dzień dlatego wyjątkowo dużo ludzi pojawiło się w kościele. Kontynuowaliśmy także słuchanie spowiedzi, bardzo wielu ludzi Bogu dzięki korzysta z tego sakramentu, to najlepsze przygotowanie na Wielkanocne Święta.


Kwiecień 2015


Świętowanie Triduum Paschalnego rozpoczęliśmy Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Czwartek o godzinie 18. Parafianie wyrazili swoją serdeczną wdzięczność ofiarując wszystkim kapłanom kwiaty i modlitwy z okazji ich święta. Wielkie Bóg zapłać.
W Wielki Piątek tradycyjnie odbyła się Parafialna Droga Krzyżowa ulicami Kleosina. Także pogoda i frekwencja dopisała, zaczęło padać dopiero przy XIV stacji, przed kościołem. W tym miejscu dziękujemy panom ze Straży Pożarnej za pomoc w organizacji Drogi Krzyżowej. Główna msza święta Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego miała miejsce o 22:00, pogoda dopisała, także wierni bardzo licznie byli obecni. Zaraz po mszy odbyła się procesja rezurekcyjna ulicami Kleosina, przy lekkim mrozie i blasku świecącego w pełni księżyca.
Chciałbym podkreślić zaangażowanie parafian w Triduum Paschalnym, szczególnie Rady Parafialnej, pań i panów ze straży pożarnej. Wielkie podziękowanie od duszpasterzy. Podkreślić też należy udział Liturgicznej Służby Ołtarza i chóru parafialnego. Wszystkim składamy wielkie Bóg zapłać.


Maj 2015


Ten piękny miesiąc to tradycyjnie jest w Kościele poświęcony Maryi. Nabożeństwa majowe w naszej parafii odbywają się codziennie o 17:30, najpierw jest wystawienie Najświętszego Sakramentu, potem śpiewana Litania Loretańska oraz krótka czytanka. Kończy się nabożeństwo błogosławieństwem. Duża grupa parafian, szczególnie dzieci znajduje czas aby w tych nabożeństwach uczestniczyć.
Ze smutnych wydarzeń, to 12 maja zmarła mama ojca proboszcza, świętej pamięci Joanna Martyna. Przeżyła lat 87. Pogrzeb odbył się w czwartek, 14 maja 2015 roku w rodzinnej parafii ojca Franciszka, w Dąbrówce, województwo podkarpackie. W ceremoniach pogrzebowych uczestniczyło 35 osób z Kleosina, przedstawiciele Rady Parafialnej, z Domu Misyjnego z Kleosina, inni parafianie z panem wójtem Krzysztofem Marcinowiczem na czele. W imieniu rodziny Martyna, wyrażam wszystkim bardzo serdeczne podziękowanie za obecność i modlitwę w tych trudnych momentach życia jakim jest odejście Matki. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim.

W tym roku wyjątkowo późno bo dopiero 31 maja, w niedzielę miała miejsce a naszej parafii I Komunia. Na uroczystej mszy o godzinie 12:00 niewiele bo tylko 32 dzieci po raz pierwszy przyjęło do swojego serca Pana Jezusa. Liturgie we współpracy z rodzicami bardzo dobrze przygotowała siostra Dorota Jaworska SJE, katechetka w Zespole Szkół imieniem Jana Pawła II w Kleosinie. Dopisali i goście i pogoda. Przez cały tydzień, dzieci wzorowo przychodziły na mszę wieczorną, dziękując Bogu za tak wielki dar.


Czerwiec 2015


Najważniejszym wydarzeniem dla parafii w tym miesiącu to oczywiście Boże Ciało, które w tym roku wypadło 4 czerwca. Uroczysta msza święta w udziałem wielu kapłanów odbyła się o godzinie 10:00, zaraz po mszy udaliśmy się w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy przygotowanych przez parafian. W tym roku mieliśmy trochę dłuższą trasę do przebycia; pierwszy ołtarz u państwa Kuprewicz na ulicy Zambrowskiej, drugi przy krzyżu dziękczynnym na skrzyżowaniu ulicy Staffa i Kruczkowskiego, trzeci na Zdrojowej u państwa Cezarego i Alicji Maciuszko i czwarty daleko na obrzeżach naszej miejscowości na ulicy Kraszewskiego, przy bloku nr 6
Przy wyjątkowo pięknej pogodzie, nie za gorąco, było bardzo dużo ludzi na wspomnianej procesji. Była ona rzeczywiście manifestacją naszej wiary w obecność Jezusa w Eucharystii.
Na zakończenie Oktawy Bożego Ciała, 11 czerwca po mszy o 18:00 udaliśmy się także w procesji, ale krótszą drogą, parafianie także dopisali, zaraz po mszy było tradycyjne błogosławieństwo wianków i ziół oraz małych dzieci.
W związku kończeniem budowy naszego kościoła, od 8 czerwca, od poniedziałku przenieśliśmy się do dolnej kaplicy, tam jest sprawowana Eucharystia i nabożeństwa, w górnym kościele w tym czasie będzie robione ocieplenie dachu, wylana posadzka, instalacja niektórych elementów w posadzce do przyszłego ogrzewania kościoła. Planujemy, że te prace potrwają do grudnia tego roku.


Lipiec , sierpień, wrzesień, październik  2015


W parafii nastąpiła zmiana wikariusza, z dniem 31 sierpnia, o. Kazimierz Szałaj SVD został przeniesiony do parafii św. Piotra i Pawła w Pieniężnie. Do Kleosina przybył o. Ryszard Gontarczyk SVD, z parafii św. Małgorzaty w Rybniku.
Na początku wakacji rozpoczęliśmy prace związane z dokończeniem budowy naszej świątyni. Przez całe wakacje  msze święte i nabożeństwa były odprawiane w dolnej kaplicy. Zaplanowane prace w kościele górnym to: ocieplenie dachu, parapety okienne od wewnątrz i zewnątrz kościoła, przygotowanie systemu grzewczego (instalacja w posadzce), zalanie posadzki, położenie płyt granitowych na prezbiterium, budowa podstawy pod tabernakulum. Planowane zakończenie prac, połowa grudnia 2105 roku.
18 października w Niedzielę Misyjną gościliśmy w naszym Domu Misyjnym i w Parafii osoby konsekrowane z Archidiecezji Białostockiej. Kulminacją tego spotkania była uroczysta msza święta w kościele parafialnym o 12:00 w południe, której przewodniczył ksiądz arcybiskup Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki.

Listopad, Grudzień 2015


Tradycyjnie listopad w Kościele to czas szczególnej pamięci o wiernych zmarłych. W naszej parafii nie mamy własnego cmentarza, dlatego dołączamy się do mszy 1 listopada na cmentarzu w parafii Księżyno. W tym roku w koncelebrze na mszy i brali udział w procesji  na cmentarzu ojcowie: Antoni Erragudi SVD i Feliks Kubicz SVD. W naszym kościele przez cały miesiąc listopad był odprawiany różaniec w intencji wiernych zmarłych polecanych w wypominkach. Różaniec był prowadzony przez koła różańcowe naszej parafii. Cieszyła duża frekwencja na tych nabożeństwach.
Ważnym wydarzeniem w tym czasie była I Niedziela Adwentu, 29 listopada 2015 roku, otóż po długiej przerwie, od wiosny weszliśmy z powrotem do górnego kościoła. Wszystkie prace zaplanowane zostały zakończone, a więc ocieplenie dachu, wylanie posadzek, instalacja rur dla przyszłego ogrzewania kościoła, granit na prezbiterium, marmur pod tabernakulum, malowanie kościoła, ułożenie polbruku przed kościołem. Zakończenie prac w czasie było możliwe dzięki wielkiej ofiarności parafian i dobrej organizacji pracy. Chociaż nie ma jeszcze ogrzewania, jest odczuwalna zmiana temperatury w kościele, choć na zewnątrz było minus 18 stopnic, w środku było 3 na plusie.
Przygotowaniem szopki i strojeniem choinek w tym roku zajęli się ministranci i pan kościelny pod opieką i przewodnictwem o. Antoniego. Choinki w naszej parafii do dar od rodziny Iwanowicz w Kleosinie. Jeśli chodzi o przygotowanie duchowe, to rekolekcje adwentowe  w dniach 11, 12, 13 grudnia wygłosił ks. Krzysztof Mulewski z parafii Zelki, diecezja Ełk. Uczestniczyło bardzo dużo ludzi i także bardzo wielu parafian skorzystało z sakramentu pokuty.  Msze święte roratnie w naszym kościele odbywały się w poniedziałki, środy i soboty o 6 rano, frekwencja była dosyć wysoka.
6 grudnia oczywiście pamiętaliśmy o najmłodszych naszych parafianach, dla nich było zorganizowane we współpracy z rodzicami spotkanie ze świętym Mikołajem. Uczestniczyło około 4o dzieci.
Kulminacją przygotowanie adwentowego była uroczysta msza święta , pasterka 24 grudnia o 12 w nocy. Jako że było bardzo ciepło jak na tę porę roku, mieliśmy tłumy na wszystkich mszach, i w nocy i w dzień Bożego Narodzenia. Stary rok zakończyliśmy nabożeństwem dziękczynno przebłaganym o 17:30
Jeśli chodzi o dane statystyczne parafii za rok 2015 to przedstawiają się one następująco:
Chrzty                         73
Śluby                          23
Pogrzeby                    29
I Komunia                  32
Bierzmowani             60
Cieszy wysoka liczba chrztów, co napawa optymistycznie odnośnie co do przyszłości naszej parafii pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kleosinie.
 

Nabożeństwa

Sprawdź godziny Mszy Świętych

Zobacz

Konto budowy Kościoła

Budujemy nowy Kościół Parafialny w Kleosinie.

Zobacz

Intencje parafialne